Sprawozdanie z działalności Koła (2013)

Sprawozdanie z działalności Koła (2013)

7  stycznia  2013 roku  w  klubie  Cina  Club  odbył  się  coroczny Bal Socjologa, którego motywem przewodnim było Gangsta Party.

Bal Socjologa

25  kwietnia  2013  w  Collegium  Civitas  odbyła  się  ogólnopolska  konferencja naukowa pt. Ciało i  seksualność oczyma  socjologów. Wśród prelegentów, którzy wygłosili  swoje referaty, znaleźli  się  przedstawiciele  wielu  szkół  wyższych  z  całej Polski,  takich  jak  Uniwersytet  Warszawski,  Uniwersytet  Wrocławski,  Uniwersytet im.  Adama  Mickiewicza  w  Poznaniu,  Uniwersytet  Śląski  oraz  oczywiście Uniwersytet Opolski. Instytut Socjologii UO reprezentowała dr Anna Czerner, która wygłosiła referat pt. Wysportowani,  wykształceni  z  dużych  miast? Stratyfikacyjna gra (w) ciała. Swoją obecnością na konferencji zaszczycili nas przedstawiciele kadry naukowej naszego Instytutu. Wystąpienia prelegentów wywołały  wiele emocji oraz inspirujących dyskusji.

DSC_1737

26 maja 2013 roku przedstawicielki Studenckiego Koła Naukowego Socjologów wzięły udział w Pikniku Naukowym, który odbył się na placu Kopernika w Opolu w ramach XI Opolskiego Festiwalu Nauki. Rolą SKNS była promocja socjologii wśród Opolan. Anna Hauke oraz Magdalena Kośmider odpowiadały na wszelkie pytania związane ze studiowaniem socjologii oraz rozdawały gadżety i foldery promujące Instytut Socjologii UO. W namiocie SKNS można było także obejrzeć  różne prezentacje. Częścią naszej socjologicznej wystawy były zdjęcia wykonane przez członków  SKNS  w  ramach  projektu  Niewidzialne  Opole,  który  miał  na  celu uchwycenie  na  fotografiach  niedostrzegalnych  na  co  dzień  dla  mieszkańców elementów  przestrzeni  miejskiej  Opola.  Poza  tym  zaprezentowano  również problem nadmiaru erotyki w przekazach reklamowych oraz fotografie prezentujące najuboższe,  przesiąknięte  problemami  społecznymi  dzielnice  światowych metropolii.

W pierwszym  kwartale 2013 roku  członkowie Studenckiego Koła Naukowego Socjologów brali udział w projekcie Konstruowanie poczucia kontroli użytkowników nad marihuaną i kontekst nielegalności, który fundowany był przez Krajowe Biuro Przeciwdziałania  Narkomanii.  Przedstawiciele  SKNS  pozyskiwali  osoby  biorące udział w badaniu, przeprowadzali wywiady, wykonywali transkrypcje oraz pomagali przy analizie uzyskanych danych.

Na początku pierwszego semestru ­ nowego roku akademickiego 2013/2014 zmianie uległ całkowicie skład członkowski Koła. Ogłoszony został nabór na nowych członków, obecnie stowarzyszenie nasze liczy 9 osób.

Podczas cotygodniowych spotkań, które odbywają się w Collegium Civitas w sali numer 330 wybrany został oficjalnie nowy zarząd, zmianie uległ statut oraz zaproponowany został nowy wizerunek Koła.

omawianie zadań (1)
omawianie zadań (1)

Omówiono idee i nową tożsamość SKNS, zmianie uległa także strona internetowa Koła:

 

   1. Zmiana wizerunku strony internetowej oraz samego Koła w nowych mediach.
   2. Utworzony został słownik podstawowych pojęć socjologicznych, informacje o metodologii, metodach, technikach i teoriach w socjologii. Jest on sukcesywnie uzupełniany.
   3. Utworzono osobną podstronę, w której będzie można zamieszczać informacje o zrealizowanych przez Koło projektach.
   4. Utworzona została również strona dla studentów, na której zamieszczane są informacje o planowanych konferencjach, wykładach, szkoleniach, oraz wiadomości potrzebne przy pisaniu pracy licencjackiej lub magisterskiej i propozycje innych stron internetowych, z których studenci będą mogli skorzystać.
   5. Utworzono również podstronę z informacjami o czasopismach socjologicznych lub społecznych, które warto czytać na bieżąco, książkach, które są polecane do przeczytania przez studentów jak i wykładowców z naszego Instytutu.
   6. Poza tym co tydzień na stronie główej publikowane jest pojęcie tygodnia (makdonaldyzacja, Fyborg, socjologia wizualna, dewiacja, itp.), a raz w miesiącu (15­stego) publikowana będzie sylwetka miesiąca.

 

W październiku ustalono, aby wznowić publikację periodyku Interakcje, planowe pierwsze wydanie przypadnie na miesiąc maj 2014 roku, do tej pory udało nam się umówić na pierwsze wywiady i określić tematykę czasopisma oraz wyznaczyć  zespół redakcyjny wraz z Redaktor Naczelną.

W listopadzie otrzymaliśmy zlecenie ze świetlicy Cegiełka na przeprowadzenie badań na osiedlu Armii Krajowej, których celem miały być badania eksploracyjno – opisowe. Jednak naszym głównym celem było  zdiagnozowanie, czy na owym terenie występują zjawiska, którym można zaradzić poprzez wprowadzenie streetworkerów. Chcieliśmy sprawdzić, czy zapotrzebowanie na pracę streetworkera na danym terenie jest tak realne, jak twierdzą pracownicy świetlicy, zdaniem których zawodzą inne metody, takie jak: plakaty, ulotki czy  pogadanki, że raczej powinno się wyjść do młodzieży i pomóc jej bezpośrednio, uczestnicząc w jej życiu na „ulicy”. Zbadaliśmy realność zapotrzebowania na pracę streetworkera na terenie osiedla Armii Krajowej przez zastosowanie metody sondażowej – wywiadów eksperckich, na podstawie, których stworzyliśmy kwestionariusz ankiety, za pomocą którego przeprowadziliśmy badania na młodzieży szkolnej, a dokładnie gimnazjalnej po to, by porównać ich opinie z opiniami zarówno rówieśników jak i dorosłych.

Wspinaczka na Górkę Śmierci...

Na podstawie analizy danych i wyników stwierdziliśmy, że zapotrzebowanie na pracę streetworkerów jest realne na osiedlu Armii Krajowej w Opolu, co też opisaliśmy w raporcie dotyczącym przebiegu prowadzonych przez nas badań. Badania zakończyły się w połowie grudnia.

W listopadzie troje członków SKNS uczestniczyło w szkoleniu pt. Praca metodą streetworkera przeprowadzonym przez pracowników Stowarzyszenia PoMoc w Urzędzie Miasta Opola, którego celem było zwiększenie wiedzy i umiejętności pracy metodą streetwork, która miała nam się przydać do bardziej profesjonalnego przeprowadzenia badań i głębszej analizy wyników w nich otrzymanych.

25 listopada zorganizowany został Bal Socjologa – Piracka impreza, który odbył się  w klubie Drake. Przedsięwzięcie to zgromadziło liczne grono studentów i wykładowców socjologii i studentów z Erasmusa, których udało nam się zaprosić.

P1010384

3 grudnia 2013 roku odbyło się spotkanie z prof. Ulrichem Beckiem i prof. Elizabeth Beck – Gernsheim. Dyskusję pt. Miłość na odległość. Rodzina i związki w nowych czasach prowadził Grzegorz Miecugow, znany dziennikarz i redaktor radiowej Trójki. Dwoje członków Koła pojechało w tym celu do Warszawy jako delegacja, w odpowiedzi na zaproszenie wysłane nam przez organizatorów spotkania z Akademii PWN, organizowanego w ramach cyklu: Akademia PWN: wiedza na łączach.

Przeprowadzenie Zbiórki Świątecznej Pomocy wśród studentów i pracowników Uniwersytetu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *