Nasze początki

Studenckie Koło Naukowe Socjologów UO ukończyło 20 lat. Chociaż właściwie trudno to policzyć dokładnie, ponieważ jak mówi doktor Tadeusz Detyna: okazuje się, że już wcześniej istniało Koło. I nie chodzi tutaj o figurę geometryczną z nieskończoną liczbą osi symetrii, ale o organizację zrzeszającą studentów zainteresowanych socjologią w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Było coś takiego, mimo że przecież socjologii jako kierunku studiów nie było. Ale Koło było. W zasadzie można powiedzieć, że był wtedy jeden Zakład Socjologii, który obsługiwał różne przedmioty socjologiczne – kontynuuje doktor Detyna. Zatem mimo że osobny kierunek „socjologia” nie istniał, to Koło było, choć od pewnego czasu pozostawało raczej w stanie spoczynku.

Na przestrzeni lat działalność Koła wyglądała bardzo różnie, oczywiście zależnie od stopnia zaangażowania studentów. Z dokumentów, do których mamy dostęp, wynika, że początkowy okres działalności Koła był bardzo aktywny. Już w pierwszym roku zorganizowano spotkanie z profesorem Januszem
Sztumskim, przeprowadzono badania na temat problematyki etnicznej Śląska Opolskiego oraz nawiązano kontakty z Kołem Naukowym Socjologów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Również kilka następnych lat to okres wytężonej działalności oraz ciekawych wyjazdów naukowych (m.in. na Krym).

Mimo że Koło nie zawsze działało tak prężnie i nie zawsze było w nim wielu studentów, to w każdym roku organizowało przynajmniej kilka wydarzeń, takich jak konferencje czy słynny Bal Socjologa. Wiązało się to z ułatwionym dostępem do środków finansowych: Ono [Koło – przyp. red.] miało różne
okresy, to znaczy czasem to była właściwie forma przetrwalnikowa. Taka posucha, że aktywność była bliska zeru, chociaż zawsze staraliśmy się coś robić, bo w latach dziewięć-dziesiątych jednak uzyskanie środków na działalność koła było łatwiejsze. Przecież były czasy, kiedy dostawaliśmy uczelniany autokar z kierowcą do dyspozycji nie płacąc za to.

Chyba najbardziej znanym i cieszącym się od lat największą popularnością wydarzeniem organizowanym przez Koło jest Bal Socjologa. I chociaż może trudno to sobie wyobrazić, ale jak mówi doktor Detyna: to nie jest tak, że gdy Koło zaczęło działać, to już w najbliższym roku mieliśmy Bal Socjologa. Nie. Ta inicjatywa pojawiła się dużo, dużo później. I trudno odnaleźć dzisiaj w dokumentach, kiedy
było owo później.

Integracja z nowymi członkiniami II sumu

Jednak to, co wydaje się najważniejszym i najciekawszym zadaniem, to działalność badawcza. I taką również Koło w swojej historii podejmowało. Nie tylko wspomniany już projekt z 1993 roku na temat problematyki etnicznej Śląska Opolskiego, ale również m.in. badania Polonii w czasie wyjazdów na Krym czy badania repatriantów z Kazachstanu osiedlonych na terenie województwa opolskiego (rok 2000). Członkowie Koła byli również rachmistrzami spisowymi oraz wielokrotnie robili sondaże przedwyborcze.

Warto zaznaczyć, że mimo tego, że czasami aktywność Koła była bliska zeru, to nigdy nie zawiesiło ono swojej działalności. Również na początku października 2013 roku, kiedy zostało w nim zaledwie dwóch studentów…

Stanęliśmy przed trudnym zadaniem kontynuacji działalności i odbudowy Koła. Na szczęście szybko dołączyły do nas nowe osoby, chętne do działania, i razem, wspólnie stwierdziliśmy, że to doskonała okazja do odświeżenia wizerunku SKNS.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pierwszym krokiem było wymyślenie idei, która ma nam przyświecać. Z tego właśnie powstała nowa symbolika Koła. Pojawiło się również nowe logo, które ma symbolizować przede wszystkim
wspólnotę działania, sięganie do tradycji naszej dyscypliny oraz wzajemną pomoc.

Logo zwykłe
Odświeżyliśmy naszą stronę internetową, na której teraz możecie znaleźć wiele ciekawych informacji na temat mniej znanych pojęć socjologicznych, życiorysów socjologów, a także socjo-pedię, czyli kompendium wiedzy w pigułce, które ma wam ułatwić znajdowanie potrzebnych informacji. Na stronie umieszczamy również wiadomości na temat konferencji, wykładów, konkursów i innych wydarzeń socjologicznych, o których dowiadujemy się z różnych źródeł.

Wspinaczka na Górkę Śmierci...
Badania nad formami spędzania wolnego czasu przez młodzież osiedla Armii Krajowej

Oprócz tego podjęliśmy również działalność badawczą. Zakończyliśmy już badania nad formami spędzania wolnego czasu przez młodzież osiedla Armii Krajowej (na zlecenie Urzędu Miasta i stowarzyszenia Immaculata), a teraz kończymy badania satysfakcji studentów Uniwersytetu ze studiowania (z inicjatywy Samorządu Studenckiego). Kontynuujemy również pilotaż badania w Azotach Kędzierzyn-Koźle, które ma pokazać, w jaki sposób duże przedsiębiorstwo wpływa na losy lokalnej społeczności (z inicjatywy Azotów Kędzierzyn-Koźle). Warto zaznaczyć, że przy tym projekcie współpracujemy ze studentami socjologii z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

P1020513

Wznowiliśmy też „Interakcje”. Pismo, które ma przybliżać mniej znane oblicza socjologii oraz w mniejszym stopniu, ale jednak – pokazywać pracę naszego Koła.

Mieliśmy dużo planów. Jedne udało się zrealizować, innych nie, a niektóre zrealizowane wyszły całkiem inaczej, niż to było planowane. Ciągle szukamy i jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Dlatego zapraszamy do
współpracy wszystkich studentów, którzy chcą z nami pracować, działać, a przy okazji nauczyć się czegoś ciekawego i przydatnego w przyszłej pracy socjologa (i każdej innej).

Jeśli macie dla nas propozycje, pomysły na działania i projekty, które Koło mogłoby zrealizować (albo które sami moglibyście zrealizować przy naszej pomocy), piszcie do nas. Jesteśmy otwarci na wszystkie wasze propozycje.

Zapraszamy do Koła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *