Konferencja: Socjologia emocji – teoria i praktyka!

Studenckie Koło Naukowe Socjologów

Ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową

” Socjologia emocji – teoria i praktyka”

Uczelnia: Uniwersytet Opolski
Miejsce: Collegium Civitas.
Sala: 20.
Data konferencji: 15/16 kwietnia 2015
Termin przesyłania zgłoszeń: 1 marca 2015
Termin odpowiedzi na zgłoszenia: 15 marca 2015

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem e-mail: skns@uni.opole.pl

Formularz zgłoszeniowy do pobrania tutaj

Jak piszą Jonathan H. Turner i Jan E. Stets w swojej książce Socjologia emocji, zadziwiające jest, że przez dziesięciolecia większość socjologów nie zauważała jak istotne dla życia społecznego są emocje. Poza nielicznymi wyjątkami nie znajdowały się one w polu zainteresowań socjologii aż do lat siedemdziesiąych XX wieku, kiedy to powstała odrębna subdyscyplina – socjologia emocji, wtedy też bardzo prężnie się rozwijała, by później na jakiś czas przycichnąć, (jak pisze Lynn Smith-Lovin w Przedmowie do wspomnianej książki) niektórzy pesymiści sądzili wręcz, że socjologia emocji przestała stanowić odrębną gałąź wiedzy. Dzisiaj jednak zdaje się, że jest ona stałym punktem dociekań socjologów, a od kilku lat przeżywa swój renesans również w Polsce.

Dzisiaj mamy do czynienia z szeregiem zjawisk, które powinny skłaniać socjologów do szczególniej refleksji nad emocjami. Coraz częściej są one kluczowym elementem przekazu medialnego oraz popkultury. Oprócz tego spontaniczne okazywanie emocji jest w coraz większym stopniu zapośredniczone przez nowe media. Emotikony, lajki na facebooku i podobne rzeczy stały się w ostatnich latach nieodłącznym elementem życia ludzi, zwłaszcza młodzieży. To tylko dwa przykłady na to, że sposoby okazywania emocji i ich wykorzystywania w dyskursie publicznym zmieniają się.

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń dotyczących teorii i praktyki badania emocji w życiu społecznym.