Konferencja SKNS

„W stronę socjologii przedmiotów”- to tytuł konferencji zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Socjologów, dn. 27.05.2014 roku. Podczas obrad mieliśmy okazję spojrzeć na przedmioty z wielu różnych perspektyw. Każdy z prelegentów zwrócił naszą uwagę na zupełnie inne aspekty przedmiotów, które są obecne w naszym życiu codziennym.

Pierwszy referat, wygłoszony przez pana Mariusza Zwarycza, pt. „Pomiędzy reizacją człowieka a personalizacją przedmiotów”, krótko wprowadził w tematykę naszej konferencji i pokazał wielopoziomowość przedmiotów oraz ich społeczny kontekst. Odwołując się do filozofii i paradygmatu metafizycznego, wykazał hierarchiczne umiejscowienie przedmiotów oraz zatarcie się tej hierarchii z uwagi na obecny paradygmat postmetafizyczny, czego skutkiem jest uprzedmiotowienie ludzi oraz personalizacja przedmiotów.

Drugi referat, zaprezentowany przez Annę Czerner, którego tytuł brzmiał: „Cudowne  pigułki” – o niezdrowych konsekwencjach medykalizacji codzienności.” Podjęta została tematyka suplementów diety oraz wszelkich wspomagaczy, które de facto, jak się okazało, zasypują nasz rynek, a ich jedynym kryterium dopuszczenia do obiegu jest gwarancja nieszkodliwości dla zdrowia człowieka.

Magdalena Piejko i Michał Wanke, skoncentrowali uwagę na meblach, pokazali, że istnieje interakcja materialna, dzięki której meble nie są tylko martwymi przedmiotami stojącymi w naszych domach, ale przemawiają do nas poprzez język symboli i oczekiwań, a my dzięki zmysłom wzorku czy dotyku umiemy ten język zrozumieć. Tytuł wystąpienia brzmiał: „“-I nasz stół w kuchni jest też taką myślą projektanta, którą… -Ale to myśmy sami wymyślili -No właśnie”

Założenia marki linii mebli w świetle badań urządzania mieszkania.

Z kolei następna prelegentka Anna Orska, prezentując referat – „Socjologiczny mebel – telewizor”, pokazała jak na przestrzeni lat kształtowała się telewizja i nasz jej odbiór. Dziś, żeby oglądać nasze ulubione programy nie musimy śledzić godzin ich emisji, ponieważ są one dostępne dzięki usłudze ‘video on demand’, a więc możemy je oglądać kiedy chcemy i niekoniecznie dzięki odbiornikowi telewizyjnemu, ale również na tablecie czy laptopie. Zwróciła również uwagę na zjawisko ‘second screen’ – czyli oglądanie dwóch różnych programów jednocześnie, na przykład jednego na tablecie, a drugiego na telewizorze lub też oglądania telewizji i przeglądania stron internetowych na laptopie.

Piąte wystąpienie o tytule – „Urządzenia elektroniczne w miejskiej przestrzeni publicznej”, którego autorem jest Kamil Furca, dotyczyło zaburzeń interakcji po między ludźmi z uwagi na obecność różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Poruszona została kwestia ‘smart boredom’ – czyli mądrego nudzenia się oraz czym kierują się ludzie podejmując decyzję czy kupić bilet w kasie czy biletomacie.

Ewelina Emerling oraz Małgorzata Popiołek, prezentując referat – „Dom jako przestrzeń społecznie konstruowana – perspektywa historyczna”, pokazały jak na przestrzeni lat zmieniały się praktyki związane z zamieszkiwaniem oraz funkcje danych pomieszczeń w domu. Poruszyły również aspekt kształtowania, z jednej strony domu przez jego mieszkańców, a z drugiej strony wpływu domu na kształtowanie działań społecznych jego mieszkańców.

„Brafitting – przemiany i znaczenia, to tytuł wystąpienia Doroty Kłodnickiej, która poddała refleksji idee brafitingu, czyli sztuki domoru biustonosza, oraz kwestie związane z funkcjonowaniem tych idei w świadomości kobiet. Kobiety nieusatysfakcjonowane ofertą polskich firm bieliźniarskich, zaczęły komunikować się za pomocą Internetu, gdzie udoskonalały swoją wiedze i podejmowały oddolne działania mające na celu poprawę sytuacji na polskim rynku ‘biustonoszowym’.

Następny referat, którego autorami są Elżbieta Szewczyk i Łukasz Walkowiak, a jego tytuł brzmi- „Czym się myć, a czym się nie myć? – o to jest pytanie – socjologiczny aspekt przedmiotów naszej higieny”, poruszyli kwestie jak nasz naturalny zapach jest nierozerwalnie związany z potem. Tak też historia ludzkości pisana zapachem jest tak stara, jak my sami. Aby ukryć lub wyeliminować nieprzyjemny zapach ludzie stosowali różne przedmioty. Przybliżyli cztery z nich, które są używane współcześnie, a także omówili ich społeczny kontekst, jako reżim podtrzymujący: Cielesność – ciało ma ścisły związek z higieną i kultem wyglądu, a także piękna, które jest kształtowane kulturowo. Przeszli do omówienia przedmiotów, które zazwyczaj nie są poddawane refleksji, a wiele zmieniły w naszej codziennej higienie, takie jak: Dezodorant i inne pachnidła, szczoteczka do zębów i inne przedmioty higieny jamy ustnej, guma do żucia i prysznic.„Społeczne funkcje pachnideł”, to tytuł ostatniego referatu tej konferencji. Magda Prokopczuk zapoznała nas z osmosocjologią, która dla jednych jest subdyscypliną a dla innych jedną z koncepcji socjologii życia codziennego. W swoim wystąpieniu pokazała jak zapach kształtuje role społeczne oraz jaki ma wpływ na projektowanie ciała. Każdy z referatów wywoływał wiele reakcji wśród odbiorców, które po wystąpieniach były szeroko dyskutowane.

autor: Karolina Pleskot