Pojęcie tygodnia: DRAMATURGICZNA TEORIA EMOCJI

Autorką tej teorii jest Arlie Russel Hochschild. Była ona jednym z pierwszych socjologów „postrzegających emocje jako zorganizowane działania jednostek, determinowane przez normy sytuacyjne i szerszy kontekst kulturowy wyznaczający, jakie emocje mogą być odczuwane i okazywane wobec innych”. Jej zdaniem „kultura emocji” to wszystkie emocje, które powinniśmy odczuwać w danej sytuacji, na przykład smutek jest emocją, którą wyrażamy i odczuwamy na pogrzebie.

    Zawsze obecne są dwa typy norm:

  • Reguły odczuwania – czas trwania emocji, ilość emocji odczuwanych w danej sytuacji, a także, czy emocja jest pozytywna czy negatywna

  • Reguły wyrażania emocji – natura, intensywność i styl zachowań ekspresywnych

Dzięki temu, jakie w danej chwili prezentujemy emocje, mamy możliwość manipulowania innymi osobami. Często małe dzieci zaczynają płakać, gdy na przykład w sklepie chcą zabawkę i w ten sposób manipulują rodzicami.

A. Hochschild używa pojęcia „praca nad emocjami”, czyli są to mechanizmy, które pozwalają nam kontrolować własne emocje i wykorzystywać je do właściwej prezentacji siebie.

Do pracy nad emocjami zaliczamy:

  • Pracę nad ciałem – opanowanie reakcji fizycznej ciała, np. głęboki oddech dla uspokojenia

  • Działanie powierzchowne – wykorzystywanie gestów, które mają doprowadzić do faktycznego odczuwania emocji, np. gdy podskakujemy z radości

  • Działanie głębokie – jednostka stara się zmienić swoje wewnętrzne uczucia po to, by były one widoczne na zewnątrz, np. wzbudzanie u siebie ogólnego smutku, by czuć go na pogrzebie

  • Praca poznawcza – przywołujemy myśli związane z konkretnymi emocjami, by rozbudzić u siebie odpowiednie do sytuacji uczucia, np. myślimy o czymś smutnym, by  wywołać płacz.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często musimy pracować nad emocjami. Zwykle w sytuacji, gdy ktoś jest dla nas niemiły, to mamy ochotę stać się opryskliwymi, ale sytuacja (np. gdy jesteśmy w pracy, a klient jest nieuprzejmy) wymaga od nas czegoś innego.

Źródło:

J. H. Turner: Struktura teorii socjologicznej. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004.

autor: Ewelina Emerling

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *